Mojich 8 krokov pre pocit sebaistoty

16. augusta 2014

Ako väčšina ľudí, tak aj ja zápasím s pocitom nízkeho sebavedomia alebo sebaistoty veľmi často, možno častejšie, akoby ste si boli mysleli. Keď som bola mladšia, najmä koncom základnej a väčšiu časť strednej školy, vždy som sa cítila ako šedá myš. S odstupom času a hlavne teraz, keď som staršia, s tým dokážem bojovať. Áno, sú tu sem tam dni, kedy nemám chuť vyliezť z domu, ale tých je podstatne menej ako kedysi, pretože som sa snažila odstrániť faktory, ktoré mi pocit menejcennosti alebo nízkeho sebavedomia prinášali. Tu je mojich 8 krokov pre pocit sebaistoty a zdravého sebavedomia, ktoré som si za posledných pár rokov osvojila.


1. Diéta & zmeny v stravovaní - poviem Vám, nie vždy som bývala taká štíhla, ako som teraz. Síce mi váha nikdy neprekročila 50kg, ale v mojich približne štrnástich rokoch som mala určite tých 48kg. Pri svojej výške 167cm to bol celkom ideálny pomer. Ale! Necítila som sa dobre, cítila som sa mohutná, i keď som tak možno nevyzerala. A tak keď som prišla na strednú som zmenila jedalníček - prestala som jesť mäso, sladkosti, ktoré som nikdy veľmi neobľubovala som obmedzila na minimum alebo nahradila ovocím, začala som piť viac vody (čistej bez bubliniek) a zelený/biely čaj. Tým, že som bývala počas strednej na internáte (až na 6. poschodí), tak som mávala každý deň aj dostatok pohybu a tak som schudla na 45kg. Niekomu sa to možno zdá málo, ale ja sa cítim lepšie. Jem všetko (okrem mäsa) čo mi chutí, viac sa hýbem a sladkosti jem len vtedy, keď mám na ne chuť, čiže nie keď sa nudím, haha a celá pizza s 2dcl bieleho vína každý piatkový večer, ktorý sa už stal rituálom, mi s váhou nič nespraví, pretože sa cez deň neprejem ako slon a nechám si miesto na neskorú večeru. 

2. Rozvrh dňa - keď si ho vytvoríte a naučíte sa podľa neho riadiť, budete si sami sebe vďační, že ste to spravili. Teraz keď som doma, tak viac menej žiaden rozvrh nemám a "beriem" čo príde, ale keď som chodila do školy, tak bol pre mňa dôležitý, pretože som si čas po príchode zo školy rozvrhla tak, aby mi zostal čas aj na záľuby. Rada som si vždy všetko zapisovala do diára, ktorý sa stal mojim dobrým priateľom a nosím ho všade!

3. Daj si pauzu! - občas som sa prichytila pri tom, ako sa silou mocou snažím niečo vymyslieť, aj keď nemám momentálne inšpiráciu. A poviem Vám, bolo to unavujúce! Tak Vám len odporúčam, mne to pomáha, dať si občas pauzu, ísť sa vyvetrať von, cez víkend ísť s kamarátmi na drink alebo ísť aspoň raz počas roka niekam na dovolenku. Načerpáte energiu a tí, ktorí sú ako ja, aj nejakú inšpiráciu.

4. Sila slova "nie" - vždy som bývala jedna z tých, ktorá vždy na všetko odpovedala "áno" a so všetkým súhlasila, len aby ľuďom vyhovela. Ale ten priestor pre odpoveď "nie" je tu vždy, tak ho snažte občas využiť. Keď budete stále odpovedať len kladne a tak, ako sa ľuďom páči, každý Vás bude len vodiť za nos a brať Vás ako hlupáka, ktorý nemá vlastný názor! Všetci máme nejakú osobnosť, tak sa ju nesnažme meniť len kvôli tomu, aby sme niekomu vyhovovali. Na svete je milión ľudí, ktorí Vás budú brať aj s Vašimi "nie" a navyše to aj ocenia!

5. Ži pre daný moment/prítomnosť - dnešné moderné technológie, ale najmä sociálne siete nás majú vo svojich rukách, ako nejaké bábky. Už ste si niekedy uvedomili, že namiesto toho, aby ste sa v spoločnosti rozprávali s ľuďmi okolo Vás, sa hráte na mobile alebo kontrolujete Facebook či Instagram? Ja áno! A myslím, že aj väčšina z Vás, haha. Skúste sa aspoň vtedy nevenovať nedôležitým veciam, ako "kto mi lajkol fotku/status", pretože to nie je etické a to všetko môžete robiť neskôr alebo vôbec, keďže to nie je dôležité. Ľudia Váš záujem ocenia, to si píšte!

6. Záľuby/koníčky/vášne - snažte sa ich nájsť a vypestovať! Vždy keď mám plno nápadov na príspevky, tak si ich všetky spíšem, aby som neskôr vedela, koľko voľného času počas dňa mi zaberú, či už prípravy, úprava obrázkov a tak podobne. Ja som obrovský perfekcionista a detailista, takže s jedným obrázkom sa dokážem hrať hodiny, len aby bol perfektný. S blogovním som nezačala až tak dávno, je to možno pár rokov, ale našla som si v ňom veľkú záľubu a napĺňa ma každým dňom viac. Niektorí v mojom okolí tento blog neberú až tak vážne, čo ma mrzí, pretože doňho dávam takmer všetok voľný čas a nie vždy je to také jednoduché! Ja si túto svoju záľubu vážim a teším sa z nej, preto Vám odporúčam, robte len to, čo sami chcete, až vtedy to budete robiť na 100% a bude Vám to prinášať radosť a tým šťastnejším aj peniaze, haha.

7. Obliekanie - je samozrejmé, že každý sa musí obliekať, ale najmä pre nás ženy to bolo vždy predsa len niečo špeciálne (i keď už aj pre niektorých chlapov). Odkedy som si začala prvý krát zarábať, tak som si prestala kupovať veci, ktoré mi budú len tak stáť v skrini - tričká s detskou potlačou, nespočetné množstvo mikín, ktoré nevynosím alebo športové veci. Už niečo vyše roka sa snažím kupovať si len to, čo sa bude hodiť ku väčšine môjho šatníka a nie zbytočnosti. Rifle si kupujem o číslo alebo dve väčšie, len aby som sa necítila v nich zle, keď sa viac najem, haha. Obliekajte si len to, v čom sa dobre cítite a čo Vám dobre sedí. Nikdy sa neriaďte tým, čo Vám predavačka v obchode s oblečením bude rozprávať a radiť, ona je tam zamestnaná, tak Vás logicky musí presviedčať, že to S-ko Vám sedí, aj keď bežne nosíte XL-ko.

8. Obklopte sa dobrými kamarátmi - mám asi 10 kamarátov, 1 priateľa a možno 2 lepšie kamarátky. Hanba, čo? Kedysi som si to myslela, ale dnes viem, že radšej budem mať menej skutočných kamarátov ako veľa falošných. Tí skutoční by Vás ani nie že mali podporovať, ale mali by chcieť Vás podporovať v čomkoľvek, čo sa rozhodnete robiť, mali by chcieť Vás pochváliť a tešiť sa s Vami, keď sa Vám niečo podarí, nemali by sa zaujímať len o seba a nemali by Vám závidieť, ale vedieť dopriať. Na svete nie je nikto sám, každý máme dobrých kamarátov, len niektorí sa ešte nestretli. Priateľstvo sa nemeria časom, ale skutkami, takže si to skúste pamätať.

Ak sa chcete porozprávať, kľudne mi napíšte na môj mail, ktorý nájdete tu a možno sa z nás stanú priatelia. I keď ja Vás všetkých už tak beriem, aj keď som väčšinu z Vás nestretla, haha. Pekný víkend Vám prajem!

S láskou//Monika

Zverejnenie komentára

Instagram

© peonies + cupcakes | B L O G | DESIGN BY FEARNE