Spomienky na Vianoce z detstva | Deň #23

23. decembra 2014

Dnes som tak premýšľala, že aké už bývajú tie Vianoce odlišné od tých, ktoré bývali keď sme ešte boli malí. Biele a radostné, také si ich ja pamätám, haha. Dom máme postavený hneď vedľa toho, kde býva teraz už iba starká, keďže starký pred pár rokmi zomrel. A tak Štedrý deň aj večer sme (ja, mamina a ocino - mladšia sestra ešte nebola na svete) vždy trávievali u nich.  So starkým sme od rána pozerali klasické české vianočné rozprávky, zatiaľ čo ocino ešte robil niečo okolo domu a mamina so starkou varili a pripravovali všetky možné dobroty na štedrú večeru. Potom niekto zo starších išiel do kostolíka po betlehemské svetlo, čo už teraz robievam ja so Števim. No a večer, okolo šiestej, sme sa všetci spolu pri štedrovečernom stole pomodlili, popriali si krásne a pokojné Vianoce, starká pohádzala oriešky do všetkých kútov a nakoniec sme si dali s cesnakom namočeným do medu krížik na čelo. Až potom sa začalo jesť! Toto všetko býva síce aj teraz, ale odkedy zomrel starký, už Vianoce nebývajú tým, čím bývali kedysi...


...doobeda som trochu pátrala po dome (nebojte sa, nehľadala som vianočné darčeky, haha) a našla som zopár vianočných fotografií, ešte z rokov 1996 a 1997, ktoré vznikli počas štedrej večeri. Je milé si to takto pripomenúť, takže príjemné pozeranie!


Poviem Vám jednu pikošku z tých Vianoc, ktoré vidíte na fotkách! Keďže som bola veľmi prieberčivá v jedení, tak som samozrejme počas štedrej večeri toho veľa nenajedla, takže som bola logicky hladná. Pár minút po nej som si vypýtala, aby mi uvarili párky s chlebom! Boli ste aj Vy takýto výmyselníci? Či to len ja? Priznajte sa, haha.


Na fotke vyššie sa akurát modlíme pred večerou. Aké máte tradície a zvyky pred štedrou večerou? Viem, že v každej domácnosti mávajú ľudia iné, tak som zvedavá na tie Vaše! 


Ach, krásne to spomienky a koľko sa toho len zmenilo od vtedy! Sami sme sa zmenili, haha. Ak máte nejaké konkrétne spomienky, ktoré si zaslúžia byť zverejnené, kľudne mi ich napíšste sem pod príspevok do komentárov! Pekný zvyšok dňa, priatelia.

S láskou//Monika

Zverejnenie komentára

Instagram

© peonies + cupcakes | B L O G | DESIGN BY FEARNE