25 decembra, 2014

Štedrý deň 2014 + fotky | Deň #24

Veselé Vianoce! No ako to u Vás prebieha? Brušká máte plné? Dúfam, že sa nikto nešetril počas štedrej večeri, lebo ja nie! Haha. Mám pre Vás zopár fotiek z dnešného dňa (preto príspevok pridávam až neskôr večer), aby ste mali predstavu, ako to u nás počas tohto vzácneho dňa a večera prebiehalo. Teda aspoň to, čo som stihla zachytiť, haha.


Snažila som sa zachytávať fotky počas celého dňa, takže ich bude možno trošku viacej! Ale to Vám hádam vadiť nebude, haha. Takže tu je náš štedrý deň v obrázkoch!

Dovolila som si pospať trošku dlhšie ako zvyčajne (cca do pol desiatej doobeda), čiže som raňajky oficiálne vynechala a keďže bol taký príjemný zhon od rána, tak som si dala až desiatu a potom zase vynechala obed. Včera večer ešte mamina piekla tento úžasný koláčik (aj Štedrák pre ocina), ktorý sa volá Panettone a jeho recept pochádza pôvodom z Talianska. Piekli sme ho prvý krát a myslím, že sa podaril, haha. Podľa mňa chutil k čaju úplne báječne!


Ak by ste mali záujem o recept, tak ho pridám možno zajtra alebo pozajtra, uvidím ako budem stíhať, pretože ešte budeme doma mať návštevu (rodinu) a oslavovať Števiho meniny...


...samozrejme som ani tentokrát nevynechala môj obľúbený zelený čaj!

Potom sme išli okolo pol tretej (poobede) so Števim po betlehemské svetlo, ktoré do nášho miestneho kostola (určite aj do iných, či?) každoročne nosia skauti. Ešte sme potom išli zapáliť sviečky aj na starkého hrob a na oba hroby mojich prarodičov.


Máte aj Vy takú tradíciu u Vás, že chodíte po betlehemské svetlo?

Tento rok mi prischla taká milá povinnosť a to prestieranie štedrovečerného slávnostného stola, ktoré som poňala v jednoduchom, ale na druhej strane tradičnom, šate!


Všimli ste si aké krásne vločkové servítky sme mali?! S maminou sme na ne zaťažené a mamina ich ešte doteraz zbiera, haha. Milé, však? Vy nezbierate servítky?

No a potom prišla na rad najlepšia časť dňa - štedrá večera! Za celý som jedla naozaj len to Panettone, takže som bola (nie len ja) už poriadne hladná. Najprv sme sa pred tým, než sme začali jesť, spoločne pomodlili a popriali si krásne a pokojné Vianoce.


Začali sme tradične - oplátkami s medom a cesnakom. Milujem túto kombináciu! Vy tiež? Potom prišlo na rad ovocie, ktoré sme začali tým, že stará mama pohádzala do všetkých štyroch kútov orechy (tradícia), mamina nám nakreslila s cesnakom namočeným do medu na čelo krížik a ocino prekrojil jablko na hviezdu. Aké sú Vaše tradície počas štedrej večere?


Potom prišla na rad vianočná kapustnica s dubákmi. K nej sa jedla (ja nie) táto domáca vianočka ("caltička" ako ju u nás voláme), ktorú ja až tak nemusím...


...mamina piekla aj takýto úžasný chlebík, ktorý niektorí jedli ku kapustnici namiesto vianočky. Ja osobne neľúbim polievky jesť s nijakým pečivom, takže som obe vynechala.


...ako hlavný chod sme mali až štyri druhy rýb - tradične kapor nesmel na stole chýbať, no toho jedli len mamina so starkou (kedysi ho jedával aj starký) a ďalej sme mali aj tuniaka, lososa a rybie filé. Ja som jedla (prvý krát) tuniaka, ktorý sa stal oficiálne mojou najobľúbenejšou rybou a k tomu som mala zelerové hranolky a syrovú omáčku. Ostatní mali šalát, ktorý som zabudla akosi odfotiť, pretože keď som to jedlo už videla pred sebou, nedalo sa mu odolať, haha! Števi nám doniesol aj zopár hríbou (šampiňónov a hlív), takže sme si ich vysmažili v cestíčku a z hlív spravili špízy (so syrom).

Nakoniec zazvonil zvonec a išli sme si rozbaľovať spoločne darčeky. Príspevok o tom, čo som dostala na Vianoce pridám asi až pozajtra, pretože zajtra nebudeme doma. Čo Vás pod stromčekom potešilo najviac?

S láskou//Monika

1 komentár

© Peonies and Cupcakes | FOOD . LIFESTYLE . PHOTOGRAPHY. Design by FCD.