20 mája, 2019

Tehotenstvo | Druhý trimester

Ten čas tak neuveriteľne letí, že práve dnes začínam 31. týždeň tehotenstva - čo je už tretí trimester a zatiaľ som napísala iba dva články týkajúce sa môjho tehotenstva. Priznám sa, že som si to predstavovala pôvodne tak, že sa budem každý týždeň od začiatku tehotenstva fotiť a pridávať update(y) o tom, ako sa cítim, ako sa bábätko vyvíja a tak podobne. No ako čas plynul, stihla som si spraviť iba pár fotiek, ktoré nie sú síce ktovieaké, ale aspoň niečo, však že?


Fotka môjho rastúceho bruška v 25. týždni tehotenstva.


V dnešnom príspevku sa dočítate o tom, aký bol môj druhý trimester tehotenstva, čo mi chutilo, pretože toho, čo mi nechutilo bolo oproti prvému trimestru podstatne viac, haha. A tiež o tom, aké míľniky sa udiali v tomto doslova "pohodovom" období tehotenstva.

Nával energie & návrat chuti do jedla

Pamätám si to úplne presne - bolo to medzi 14. a 15. týždňom tehotenstva, kedy som sa ráno zobudila ako "nový človek". Cítila som sa opäť sama sebou a zrazu plná energie. Bolo to doslova zo dňa na deň, kedy sa mi chýbajúca energia z prvého trimestra vrátila a ja som mohla opäť "normálne" fungovať (a začala som opäť piecť cupcakes). Švagriná, ktorá má trojročnú dcérku, mi počas prvého trimestra, kedy som bola ako mátoha, hovorila, že "počkaj, keď príde druhý trimester, budeš si priať, aby kľudne trval aj dva roky". A mala pravdu! Mohli sme opäť chodiť medzi ľudí a to bez toho, aby sa naplašili môjho zanedbaného zovňajšku (o mojom prvom trimestri si môžete prečítať tu). Začala som si tehotenstvo užívať. A tiež opäť jesť, haha. Najviac mi chutili: jogurty, mlieko, sardinky, krevety, zelenina, ovocie a "čisté" hranolky. Zo sladkého to bola hlavne čokoláda, na ktorú som pred tehotenstvom ani nepomyslela, haha. Do konca druhého trimestra som pribrala myslím nejakých 5kg, čiže som vážila 50kg, čo bolo dovtedy najviac, koľko som kedy vážila. Väčšina váhy sa aj tak sústreďovala v brušku a trochu v stehnách. Čo sa týka veľkostí oblečenia, prešla som z veľkosti tričiek XS na veľkosti S a M a tehotenské rifle boli do konca 23. týždňa tehotenstva veľkosť 34 a až niekedy v 24. alebo 25. týždni som prešla na veľkosť 36, kvôli nárastu bruška - na nohách mi boli aj sú stále voľnejšie.

Keď príde druhý trimester, budeš si priať, aby kľudne trval aj dva roky.

Tiež som sa začala viac zaujímať o to, aká kozmetika je v tehotenstva vhodná a dá sa povedať, že som "preistotu" vyradila úplne všetku kozmetiku, ktorú som pred tehotenstvom používala a tiež som si kúpila nový korektor od mojej obľúbenej značky Bourjois, ktorý obsahuje kyselinu hyalurónovú, ktorá je v tehotenstva vraj prospešná, aby som ním zakryla tmavé kruhy pod očami, ktoré na mne svietili od prvého trimestra, kvôli nespavosti a nechuti do jedla.

Prvé pohyby bábätka & rast bruška

Približne v 16. týždni tehotenstva som začala cítiť prvé pohyby nášho bábätka. Najprv som si myslela, že mi to asi len žblnká v žalúdku. No keď sa začali opakovať viac krát počas dňa a aj toho ďalšieho a ďalšieho, už som ich vedela odlíšiť od svojich "posúvajúcich" sa orgánov, haha. Bolo to zrazu všetko oveľa reálnejšie a cítila som ešte väčšie prepojenie s týmto našim malým zázrakom. Prvorodičky zvyknú pohyby bábätka cítiť až okolo 20. týždňa tehotenstva - dokonca aj môj gynekológ bol prekvapený, keď som mu na tehotenskej poradni v 20. týždni povedala, že som pohyby začala cítiť už v 16. týždni tehotenstva. Ale keďže u mňa mal na začiatku problém vypočítať termín pôrodu, je možné, že som už vtedy bola aj v 18tt a nie v 16tt, haha. V tomto týždni som spozorovala aj to, že moje bruško už nie je ráno také ploché, aké bývalo. A od 23. týždňa tehotenstva som už aj pre okoloidúcich vyzerala ako pravá "tehuľa" (aj keď práve toto slovo nemám rada, haha).

Zistenie pohlavia bábätka

Do poradni v 20. týždni som išla už aj so svojim manželom - dovtedy na mňa vždy čakal v čakárni. Akosi som cítila, že práve dnes je ten deň, kedy zistíme pohlavie nášho bábätka. Aj sme zistili, haha. O tom vám ale napíšem v samostatnom príspevku. Nie že by na pohlaví bábätka nejako záležalo, ale práve zistením pohlavia pre mňa (a tiež môjho manžela a naše rodiny) tehotenstvo nabralo opäť nový, dovtedy nepoznaný, rozmer a naše puto zosilnelo.

Triple test, 3D/4D sono & glukózový test

Ešte v 16. týždni tehotenstva som absolvovala odber krvi na tzv. "triple test", kde sa zisťujú dedičné ochorenia bábätka. Výsledky prišli až v 20. týždni tehotenstva a našťastie boli v poriadku. V 25. týždni tehotenstva sme boli na 3D/4D sono. Samozrejme, že sme boli zvedaví, ako každý, či nám pohlavie bábätka potvrdí a ako naše bábo vyzerá, no čo nás (boli sme tam spolu s manželom) zaujímalo oveľa viac, bolo, či je zo zdravotného hľadiska v poriadku. Keď nám potvrdil, že naše bábätko je v poriadku, úplne ma to dojalo. A až potom som sa začala sústrediť na to, ako vyzerá a na koho sa bude podobať, haha. Poviem vám, že podľa fotiek vyzerá, že bude mix nás oboch, haha. Pohlavie samozrejme potvrdil. V 27. týždni tehotenstva som absolvovala glukózový test, či náhodou nemám "tehotenskú cukrovku". Bola to dvojhodinová záležitosť, pred ktorou som nemohla približne 12 hodín jesť, vzali mi z prsta krv, následne som vypila glukózový sirup (ktorý chutil ako práškový cukor rozpustený vo vode). Po dvoch hodinách prikázaného "ničnerobenia" mi vzali opäť z prsta krv. Výsledky boli na druhý deň a v poriadku.

Fyzické zmeny

Musím si zaklopať, ale počas tehotenstva mám pleť lepšiu než pred ním. Nikdy som nemala výraznejšie problémy s akné a práve v druhom trimestri som začala pociťovať ten slávny "pregnancy glow", pretože mi každý hovoril, že vyzerám celkovo spokojnejšie (a aj som), čo asi spôsobilo práve tento "pregnancy glow", haha. Jediné, čo ma začalo trápiť práve počas tehotenstva, bola mykóza. Dovtedy som ju mala iba raz z kúpania v bazéne s termálnou vodou, ale teraz v tehotenstva sa opakuje veľmi často. Gynekológ mi povedal, že okrem hormonálnych zmien to môžu spôsobovať aj sladkosti alebo sladené vody, na ktoré som pred tehotenstvom nebola zvyknutá, lebo mi nechutili, no tiež dlhšie sedenie v tesnejších nohaviciach. S týmto problémom mi vždy pomôže Rosalgin, na ktorý nedám dopustiť a vždy mám v zásobe minimálne jedno balenie.


Fotka môjho rastúceho bruška v 25. týždni tehotenstva.

Keď to mám zhodnotiť, tak druhý trimester bol naozaj "vykúpením" po tom psychicky aj fyzicky náročnom začiatku tehotenstva, kedy som ledva vychádzala z postele. Cítila som sa lepšie, než pred tehotenstvom (o tom chystám aj článok na blog) a kľudne by som v druhom trimestri vydržala aj dlhšie, haha.

Takto bábätko rástlo počas druhého trimestra: 14. týždeň - 20. týždeň - 26. týždeň (Zdroj: Ovia Pregnancy)

Milé maminy, ak tu nejaké sú, mali ste to tiež tak? Kľudne mi napíšte v komentároch pod príspevkom, aký bol váš druhý trimester tehotenstva a ako ste ho prežívali. 

//Monika

Zverejnenie komentára

© Peonies and Cupcakes | FOOD . LIFESTYLE . PHOTOGRAPHY. Design by FCD.